Next
Πρωτοσέλιδο Πατρίς:
Newspaper website Website







Recognized text:
14 SPOR.qxp_Layout 1 8/2/19 21:35 Page 1

ΑΡΧΙΣΥΝΤΑΚΤΗΣ:
ANTΩΝΗΣ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗΣ
[email protected]

Β. ΓΚΟΛ

Ντέρμπι τίτλου στην Τούμπα

ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019

Το ντέρμπι τίτλου ανάμεσα σε ΠΑΟΚ
και Ολυμπιακό που θα διεξαχθεί
αύριο το βράδυ στην Τούμπα δεσπόζει
του προγράμματος της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ
Λίγκα. Η αυλαία της ανοίγει σήμερα
με τρία ματς ενώ κλείνει την Δευτέρα
με δυο αγώνες. Αναλυτικά, το πρόγραμμα: 
Σήμερα
Πανιώνιος - Απόλλων Σμύρνης(5.15μμ, Novasports 1): Γρατσάνης (Τρικάλων)Τριανταφύλλου
(Αρκαδίας), Δημητριάδης (Καστοριάς)

ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ:
ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΚΑΚΗΣ [email protected]
ΜΑΡΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ [email protected]

Ξάνθη – Λαμία(7μμ, ΕΡΤ): Λάμπρου
(Εύβοιας), Σάββας (Σερρών), Γιαννίκος (Πιερίας)
Γιάννινα – Παναθηναϊκός(7.30μμ,
Novasports 2): Κομίνης (Θεσπρωτίας)Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας),
Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)
Κυριακή
ΑΕΚ – ΟΦΗ(3μμ, Novasports 1):
Βρέσκας (Πιερίας) Κούλα (Ξάνθης),
Νατσιόπουλος (Μακεδονίας) 4ος:
Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής)
Ατρόμητος – Λεβαδειακός(7μμ, ΕΡΤ):
Τζοβάρας (Φθιώτιδας) Νικολαΐδης

(Μακεδονίας), Βασιλόπουλος (Έβρου)
ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός(7.30μμ, Novasports 1): Χιλ Μανθάνο (Ισπανία)
Καμπανέρο Μαρτίνεθ (Ισπανία),
Μπαρμπέρο (Ισπανία)
Δευτέρα
Παναιτωλικός – Λάρισα (7μμ, ΕΡΤ):
Φωτιάς (Πέλλας)
Καρατζίκας (Αθηνών), Καρσιώτης (Κορινθίας)
Αστέρας– Άρης(7.30μμ, Novasports
1): Μανούχος (Αργολίδας)Μπαλτάς
(Αχαΐας), Μπούξμπαουμ (Ανατολικής
Αττικής).

1. ΠΑΟΚ ....................51 ......37-8
2. Ολυµπιακός ..........45 ......35-9
3. ΑΕΚ ......................37 ......33-8
4. Ατρόµητος ............33 ....28-19
5. Αρης ....................29 ....21-19
6. Παναθηναϊκός ......28 ....27-16
7. Παναιτωλικός ........26 ....23-25
8. Ξάνθη....................25 ....15-15
9. Πανιώνιος ............22 ....18-29
10. Αστέρας Τρ. ........21 ....16-22
11. Λαµία ..................20 ....14-25
- Λάρισα ....................20 ....16-23
13. ΟΦΗ ....................17 ....18-28
- ΠΑΣ Γιάννινα ..........17 ....14-29
15. Λεβαδειακός........13......11-27
16. Απόλλων ..............6 ......7-31
Σηµείωση: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε µε -2, ο Παναθηναϊκός µε -6 ενώ ηΑΕΚ τιµωρήθηκε µε -3.

ΒΕΡΑ: «ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΕΚ» 4 ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΕΝΩΣΗ»

Α

Ξεκινάει βασικός αύριο κόντρα στην ΑΕΚ ο Σακόρ
την κούραση που πιθανόν να κουβαλάει από τον αγώνα κυπέλλου.
Ακόμα και ένας βαθμός θα είναι
πολύτιμος στην προσπάθεια που
κάνει η κρητική ομάδα για την παραμονή και σύμμαχος της είναι η
παράδοση που είναι περισσότερο
ευνοϊκή απέναντι στην ΑΕΚ σε
σχέση με τις άλλες μεγάλες ομάδες. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο
ΟΦΗ έχει πανηγυρίσει πέντε
διπλά απέναντι στην ΑΕΚ με τελευταίο την περίοδο 200-01 στην

Νέα Φιλαδέλφεια με σκορ 2-1 με
δυο γκολ του Κιάσσου. Ήταν η
χρονιά που ο ΟΦΗ πήγε στα μπαράζ με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Από
τότε είχε και τρεις ισοπαλίες με
πιο πρόσφατη το 1-1 την περίοδο
2011-12 με το γκολ του Χόρχε
Λόπεζ. 
Ο ΟΦΗ πάει στο αυριανό παιχνίδι
με αλλαγές λόγω τιμωριών και
τραυματισμών. Νοκ άουτ είναι οι
τραυματίες Γιαννούλης, Ποτουρίδης και εκτός οι τιμωρημένοι Με-

γιάδο, Κουτσιανικούλης. Δεδομένα λοιπόν ο Χάιμε Βέρα θα παρουσιάσει μια ομάδα με νέα
πρόσωπα στην ενδεκάδα.
Ο Χιλιανός τεχνικός κάνει αύριο
ουσιαστικά το ντεμπούτο του στον
πάγκο αφού με την Ξάνθη κάθισε
περισσότερο για ψυχολογικούς
λόγους. Πλέον είναι αυτός που θα
έχει την αποκλειστική ευθύνη των
επιλογών και του κοουτσαρίσματος.
Η προετοιμασία ολοκληρώνεται

σήμερα και το ευχάριστο είναι η
επιστροφή του Μπράουν ο οποίος
ακολούθησε κανονικά το πρόγραμμα της χθεσινής  προπόνησης και τέθηκε στη διάθεση του
Χάιμε Βέρα.
Ο Γερμανογκανέζος διεκδικεί
ξανά την θέση στο δεξί άκρο της
άμυνας από τον Δεληγιαννίδη. Η
απουσία του Γιαννούλη στο αριστερό άκρο φέρνει και πάλι πιο
πίσω τον Κοροβέση ενώ το κενό
του Ποτουρίδη στο κέντρο της
άμυνας θα καλύψει ο Παπάζογλου. Αλλαγή θα υπάρχει και στην
μεσαία γραμμή λόγω της απουσίας
του Μεγιάδο με τον Νάστο να παίζει στην θέση «6» και τον Σακόρ
λίγο πιο μπροστά. Στην επίθεση
στο ένα άκρο θα είναι σίγουρα ο
Νέιρα και στο άλλο ο Ντίνας ή ο
Βαζ ενώ στην  κορυφή θα αγωνιστεί ένας εκ των Γιακουμάκη,
Βουό με τον Ναμπί να έχει το
ρόλο του ελεύθερου χαφ.
Η ενδεκάδα, δηλαδή, θα αποτελείται από τους Στρέζο, Μπράουν,
Κοροβέση, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Νάστο, Σακόρ, Ναμπί,
Νέιρα, Ντίνα(Βαζ), Βουό(Γιακουμάκη)

Με Αλμυρό ο Ζαρός,
ντέρμπι στα Μάλια

Προσγείωση… στο πρωτάθλημα

Στο Μάλεμε
ο Εργοτέλης,
στην Πάτρα
ο Ηρόδοτος
Στο Μάλεμε με τον Πλατανιά
αγωνίζεται σήμερα η ομάδα
Κ-19 του Εργοτέλη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του
1ου ομίλου του πρωταθλήματος Νέων της Β` Εθνικής. Ο
Ηρόδοτος από την πλευρά
του θα αγωνιστεί με την Παναχαϊκή στην Πάτρα. 
Το πρόγραμμα:
1ος ΟΜΙΛΟΣ (10η αγωνιστική)
Σήμερα
Σπάρτη - Αήττητος (12:30)
Παναχαϊκή - Ηρόδοτος (12:45)
Τρίκαλα - ΑΟΧ /
Κισσαμικός (13:00)
Πλατανιάς - Εργοτέλης (13:30)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Με τα Τρίκαλα
ο Εργοτέλης
Μετά τη βαριά ήττα από τον
ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη με
14-0, η Γυναικεία ομάδα του
Εργοτέλη επιστρέφει αύριο
στην έδρα της όπου θα αντιμετωπίσει τα Τρίκαλα. Η αναμέτρηση γίνεται στο πλαίσιο
της 13ης αγωνιστικής της Α`
Εθνικής στο Μαρτινέγκο και
θα ξεκινήσει στη 1μμ.

Αφήνει τον Αστέρα Τρίπολης και σκέφτεται τον Απόλλωνα Πόντου ο Εργοτέλης
τραυματίας την Πέμπτη  δεν ακολούθησε
το χθεσινό πρόγραμμα  και  υποβλήθηκε
σε μαγνητική τομογραφία. Τα αποτελέ-

σματα  αναμένονται άμεσα προκειμένου
να φανεί το μέγεθος του τραυματισμού
του με τις πρώτες εκτιμήσεις ωστόσο να

αναφέρουν ότι δεν πρόκειται για κάτι
ανησυχητικό. Είναι πάντως δύσκολο
ακόμα κι αν δεν είναι κάτι σοβαρό να
αγωνιστεί την Δευτέρα και το πιθανότερο
είναι ότι θα αντικατασταθεί με τον Καπνίδη. Στόχος του Νίκι Παπαβασιλείου
είναι να μπορέσει να διαχειριστεί την
κούραση και την απογοήτευση μετά το
αποτέλεσμα της Πέμπτης και να παρουσιάσει μια φρέσκια ομάδα. Δεν αποκλείεται λοιπόν να υπάρξουν αλλαγές στην
ενδεκάδα με τους Προβυδάκη, Μπουτσάκη, Ροβίθη και  Κοιλιάρα να διεκδικούν θέση στο αρχικό σχήμα. Ο
τελευταίος αγωνίστηκε ως αλλαγή αντί
του Μπαχανάκ που ξεκίνησε ως αριστερό
μπακ. Ένα πιθανό σχήμα του Εργοτέλη:
Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Κοιλιάρας,
Μπάτζιος, Οικονόμου, Μπρούς, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Κουατένγκ, Καπνίδης,
Ιατρούδης(Ροβίθης).
Η προετοιμασία συνεχίζεται σήμερα  με
προπόνηση που  θα πραγματοποιηθεί
στις 10:30 στις εγκαταστάσεις του Παγκρητίου Σταδίου. 

ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ

Ψάχνει ένα μεγάλο
αποτέλεσμα με Ηρακλή

Σε Κέρκυρα και Άρτα το ενδιαφέρον

Να συνδυάσει την επιστροφή του
στην Νέα Αλικαρνασσό με μια
νίκη θέλει ο Ηρόδοτος που υποδέχεται αύριο στις 3 μ.μ. τον
Ηρακλή στην πρεμιέρα του β’
γύρου.
Οι “κυανόλευκοι” γυρίζουν μετά
από δυο μήνες στην φυσική τους
έδρα και θέλουν να δώσουν
χαρά στον κόσμο τους με ένα
μεγάλο αποτέλεσμα απέναντι σε
μια ιστορική ομάδα όπως τον
Ηρακλή.
Ο Γιώργος Λυρώνης καταστρώνει τα πλάνα του για τον αγώνα
αυτό χωρίς να υπολογίζει στους
Κονέ και Αργκιλέσι.
Ο Αργκιλέσι έχει κάρτες και δεν
έχει δικαίωμα να αγωνιστεί, ενώ
ο Κονέ έχει υποβληθεί σε επέμβαση και θα καθυστερήσει να
μπει σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων.
Όλοι οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές είναι στη διάθεση του Γιώρ-

γου Λυρώνη, καθώς δεν υπάρχει ούτε άλλη τιμωρία, ούτε
τραυματισμός. Ο Ηρόδοτος προέρχεται από την  ισοπαλία κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας
αλλά στην έδρα του έχει να πανηγυρίσει από το ντέρμπι με τον
Εργοτέλη στις 2 Δεκεμβρίου και
φιλοδοξεί να μπει και πάλι σε
τροχιά νικηφόρων αποτελεσμάτων.
Σε απολογία είχε κληθεί
την Τετάρτη ο Ηρόδοτος,
για  να δώσει εξηγήσεις για το
επεισόδιο του Μιχάλη Φραγκουλάκη με τον πρώην προπονητή
του Αιγινιακού, Μιρσάντ Γιονούζ
στην αναμέτρηση της 20ής Ιανουαρίου. Ωστόσο, η κρητική
ομάδα ζήτησε και πήρε αναβολή
λόγω αδυναμίας παράστασης του
δικηγόρου των «κυανόλευκων».
Η υπόθεση θα συζητηθεί στις 20
Φεβρουαρίου.

Σε Κέρκυρα και Άρτα είναι
στραμμένοι οι προβολείς
του ενδιαφέροντος στην
πρεμιέρα του Β` Γύρου του
πρωταθλήματος της Β` Εθνικής. 
Στην Άρτα ο πρωτοπόρος
Βόλος δοκιμάζεται με την
ΑΕ Καραϊσκάκης ενώ στην
Κέρκυρα οι γηπεδούχοι θα
υποδεχθούν τον Απόλλωνα
Λάρισας. Η αυλαία ανοίγει
σήμερα στην Δράμα με την
αναμέτρηση Δόξα Δρ.-Τρίκαλα.
Αναλυτικά, το πρόγραμμα
της 16ης αγωνιστικής:
Σήμερα (3μμ)
Δόξα Δρ – Τρίκαλα(ΕΡΤ3):
Σιδηρόπουλος (Έβρου) Τερζόπουλος (Έβρου), Διαμαντής (Έβρου)
Κυριακή (3μμ)
ΑΟΧ/Κισσαμικός - Σπάρτη:
Τσουκαλάς (Αθηνών)
Δασκαλάκης (Ηρακλείου),
Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας)
Ηρόδοτος - Ηρακλής: Ντά-

Με το ενδιαφέρον να έχει αναΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ζοπυρωθεί  μετά
ΑΓ.
Β. ΓΚΟΛ
την νίκη που πέ1. Εθνικός............15 ......34 ..24-9
τυχε ο Γιούχτας
2. ΟΦΙ ................16......32 ..25-7
την τελευταία
3. Γιούχτας..........16......30 22-10
αγωνιστική επί
του ΟΦΙ στην Ιε4. Ιωνικός ..........16 ......29 ..19-9
ράπετρα συνεχί5. Κερατσίνι ........16......23..17-16
ζεται  το
6. Επισκοπή ........15......22 25-16
πρωτάθλημα της
7. ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ..16 ......20 14-15
Γ’ Εθνικής στον
8. Προοδευτική ..16 ......19 ..11-14
5ο όμιλο.
9. ΠΟΑ ................15 ......17 10-12
Ο πρωτοπόρος
- Αμπελακιακός ..15 ......17 12-18
Εθνικός υποδέ11. Παλαιόχωρα ..16 ......12 15-30
χεται την επικίν12. Ατρόμητος Π. 16 ........9 10-26
δυνη Επισκοπή,
- Νεάπολη ..........16 ........9 10-32
ο ΟΦΙ έχει δύσκολη αποστολή στο
Κερατσίνι ενώ ο Γιούχτας φιλοξενεί την Προοδευτική και
ελπίζει σε νίκη και απώλειες των δυο πρώτων  για  να πλησιάσει ακόμα πιο πολύ στην κορυφή. Την ίδια ώρα ο ΠΟΑ
επιστρέφει μετά το ρεπό του και έχει δύσκολο έργο στην
Σαλαμίνα με τον Αμπελακιακό σε ένα ματς έξι πόντων
αφού οι δυο ομάδες δίνουν μάχη για την παραμονή.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής.
Κυριακή (3μμ)
Ιωνικός – Ατρόμητος Π.: Κατόπης (Σάμου), Κορώνας, Καρακελές (Πειραιά)
Εθνικός – Επισκοπή: Μαχαίρας, Αραβίδης (Αθηνών), Μέστρος (Λέσβου)
Νεάπολη – Παλαιοχώρα: Μανδαλενάκης, Μαυρουδής, Δασκαλάκης (Ηρακλείου)
Αμπελακιακός – ΠΟΑ: Μπαϊρακτάρης, Σταυρόγλου, Γενναίος (Αθηνών)
Κερατσίνι – ΟΦΙ: Αντωνίου (Ανατ. Αττικής), Φαρμάκης,
Καντανολέων (Δυτ. Αττικής)
Γιούχτας – Προοδευτική: Σωτηριάδης, Καφεσάκης (Λασιθίου), Σκουτάς (Χαλκιδικής)
Ρεπό: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

Η ΑΕΚ έρχεται από σημαντική
νίκη στο κύπελλο επί του Ατρομήτου αλλά στο αυριανό ματς θα
έχει πολλές απουσίες. Ο Μανόλο
Χιμένεθ δεν υπολογίζει στους
τραυματίες Μπακασέτα, Κρίστισιτς, Τσιγκρίνσκι και στους τιμωρημένους Άλεφ, Πόνσε. Αντίθετα,
επιστρέφει ο Μάνταλος που εξέτισε την τιμωρία του στο κύπελλο.

Σήμερα
αγωνίζονται
και οι τρεις
ομάδες

ΝΕΟΙ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ

Μάχες σε όλα τα μέτωπα

ΤΟΠΙΚΟ

Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ

Σήμερα αγωνίζονται και οι
τρεις ομάδες Νέων του ΟΦΗ.
Για το πρωτάθλημα Κ-19 ο
ΟΦΗ αγωνίζεται στις 11.15 το
πρωί με την ΑΕΚ στο Γαλάτσι
στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής. Η ομάδα Κ-17 αντιμετωπίζει στις 11 το πρωί τον
Πανιώνιο σε ένα παιχνίδι που
θα γίνει στις Δαφνές ενώ η
ομάδα Κ-15 θα παίξει στις
12.30 το μεσημέρι με τον
Ατρόμητο στο Στάδιο του
Άγιου Ιερόθεου.

ΚΥΡΙΑΚΗ
Ποδόσφαιρο
Τότεναμ-Λέστερ,
3.30 μ.μ., Cosmote 1
Μάντσεστερ Σ.Τσέλσι,
6 μ.μ., Cosmote 1
ΜπιλμπάοΜπαρτσελόνα,
9.45 μ.μ., Cosmote 2.
Mπάσκετ
All Star Game A1,
4 μ.μ., ΕΡΤ 2
Σίξερς-Λέικερς
10.30 μ.μ., 
Cosmote 4
Σακραμέντο-Φίνιξ,
1 π.μ., Cosmote 7.

Χωρίς 5 η ΑΕΚ

ΝΕΟΙ ΟΦΗ

Μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης
που κάνει την υπόθεση -πρόκριση να
μοιάζει με θαύμα ο Εργοτέλης επιστρέφει στην καθημερινότητα του πρωταθλήματος και προετοιμάζεται για την
δύσκολη αποστολή της Δευτέρας με τον
Απόλλωνα Πόντου στην Καλαμαριά.
Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν την υποχρέωση να αφήσουν πίσω τους το ματς κυπέλλου και την πίκρα της ήττας που τους
αφήνει ελάχιστες ελπίδες για να συνεχίσουν την πορεία τους και αυτό που θέλουν είναι να επικεντρωθούν στο
πρωτάθλημα με τον Β` Γύρο να ξεκινάει
γι` αυτούς την Δευτέρα με ένα δύσκολο
παιχνίδι.
Η προετοιμασία ξεκίνησε  από χθες  με
τους  ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν
βασικοί κόντρα στους Αρκάδες να ακολουθούν  πρόγραμμα αποθεραπείας ενώ
όλοι οι υπόλοιποι γυμνάστηκαν κανονικά.  Το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης
πέρα από την ήττα έφερε και μια απώλεια
για τον Εργοτέλη με τον τραυματισμό του
Έφορντ. Ο Αμερικανός που αποχώρησε

ΣΑΒΒΑΤΟ
Ποδόσφαιρο
Φούλαμ-Μάντσεστερ Γ.,
2.30 μ.μ., Cosmote 1
NτόρτμουντΧαφενχάιμ,
4.30  μ.μ., Cosmote 3
ΛίβερπουλΜπόρνμουθ,
5 μ.μ., Cosmote 1
Ατλέτικο-Ρεάλ,
5.15 μ.μ., Cosmote 2
Μπάγερν-Σάλκε,
7.30 μ.μ., 
Cosmote 3.
Mπάσκετ
Γιούτα-Σαν Αντόνιο,
12 π.μ., Cosmote 4.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

Με στόχο να κάνει τη… ζημιά ο ΟΦΗ
ισιόδοξος ότι η ομάδα του
μπορεί να πάρει θετικό
αποτέλεσμα, ακόμα και τη
νίκη αύριο με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ
εμφανίστηκε ο Χάιμε Βέρα.
Ο Χιλιανός τεχνικός μίλησε στο
OFI TV και ξεκαθάρισε ότι το συγκρότημά του έχει τη δυνατότητα να
τα καταφέρει κόντρα στην ΑΕΚ.
Πρόσθεσε, μάλιστα, πως αν οι
παίκτες του βγάλουν στο γήπεδο
ό,τι δουλεύουν στις προπονήσεις,
τα πράγματα θα γίνουν πιο εύκολα.
Αναλυτικά δήλωσε : «Έχουμε ένα
δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΚ, το
γνωρίζουμε αυτό, αλλά όλη την
εβδομάδα προετοιμαζόμαστε κατάλληλα  για να νικήσουμε. Αν τα
καταφέρουμε θα είναι ωραίο για
εμάς. Να παίξουν τα παιδιά καλά
και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε την Κυριακή.
Αν μπορέσουμε να βγάλουμε
μέσα στο γήπεδο όσα δουλεύουμε στην προπόνηση, θα
είναι πιο εύκολο. Όλοι μας γνωρίζουμε ότι η ΑΕΚ έχει καλή
ομάδα και πάει μπροστά, όμως με
τη δουλειά που κάνουμε μπορούμε να πετύχουμε κάτι.
Η ΑΕΚ έχει αλλάξει προπονητή.
Ξέρουμε ότι ο ίδιος έχει περάσει
και στο παρελθόν από την τεχνική ηγεσία της. Εμείς θα παίξουμε καλά και από εκεί και πέρα
θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε».
Ο ΟΦΗ στην θέση που βρίσκεται
δεν έχει την πολυτέλεια να επιλέγει παιχνίδια και θα προσπαθήσει
να πάρει ό,τι καλύτερο μπορεί από
την ΑΕΚ εκμεταλλευόμενος και

14

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 19 ΑΓΩΝΕΣ)

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ

ουλας (Δυτικής Αττικής)
Οικονόμου (Δυτικής Αττικής), Κομισοπούλου
(Χανίων) 4ος: Βάτσιος
(Δυτικής Αττικής)
Αήττητος - Πλατανιάς:
Θεοχάρης (Θεσσαλίας)
Μάνος (Λάρισας), Μανασης (Τρικάλων)
Α.Ε. Καραϊσκάκης –
Βόλος: Πουλικίδης
(Δράμας)
Τσακίρης (Δράμας),
Κουβαλάκης (Δράμας)
Κέρκυρα - Απόλλων
Λ(ΕΡΤ3): Αγγελάκης
(Μακεδονίας)Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Στεφουλης (Γρεβενών)
Αιγινιακός – Παναχαϊκή: Μπεκιάρης
(Καρδίτσας) Στεφανής
(Καρδίτσας), Βογιατζής
(Καρδίτσας)
Δευτέρα (3μμ)
Απόλλων Π – Εργοτέλης:
Τσοπουλίδης (Ξάνθης) Έμπλιουκ (Ξάνθης), Κηλικιώ-

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 15 ΑΓΩΝΕΣ)
Β.

ΓΚΟΛ

1. Βόλος ....................38......36-11
2. Κέρκυρα................29 ......17-9
3. Απόλλων Λ. ..........27 ....20-12
4. Παναχαϊκή ............24 ......14-11
- Πλατανιάς ..............24 ......19-11
6. Εργοτέλης ............23 ....22-15
7. ∆όξα ∆ρ. ..............22......16-17
8. Απόλλων Π. ..........21 ......11-12
- Ηρακλής ..................21 ....18-15
10. ΑΟΧ/Κισσαµικός..18 ......8-16
- Α.Ε. Καραϊσκάκης....18 ......8-16
12. Ηρόδοτος ............16 ....10-22
13. Σπάρτη ................14 ....10-16
- Τρίκαλα ..................14......12-17
15. Αήττητος ..............13 ....10-19
16. Αιγνιακός ..............9 ....12-32
Σηµ.: Βόλος, Απόλλων Λ, Απόλλων Π.,
∆όξα ∆ρ., ΑΕ Καραϊσκάκης, Τρίκαλα, Αήττητος, Αιγινιακός έχουν ένα µατς λιγότερο.
της (Ξάνθης)
4ος: Καραντώνης (Ημαθίας).

Η αναμέτρηση του πρωτοπόρου Ζαρού με τον πέμπτο Αλμυρό καθώς και το ντέρμπι ΠΑΝΟΜ-Πόρος, ξεχωρίζουν
στο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ, ο κύριος όγκος της οποίας θα διεξαχθεί αύριο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι λόγω ζημιών που προκάλεσε η κακοκαιρία στο γήπεδο «Γ. Σκουρέλλος» της Αλικαρνασσού, αναβλήθηκαν τα παιχνίδια Ομόνοια- Ν. Ηροδότου (Β’
ΕΠΣΗ) και Παναθηναϊκός-Ν. Μοιρών (Γ’). Επίσης εξαιτίας
του θανάτου της επί σειράς ετών γραμματέα του Ηρακλή
Νιπιδιτού Θεοδώρας Μάντζαρη, η ΕΠΣΗ ανέβαλε το ματς
της ομάδας με το Λίντο για την Α2 και συλλυπείται τους οικείους της. Αναλυτικά τα ματς των τοπικών κατηγοριών:
Α1 ΕΠΣΗ (21η αγ.)
Σάββατο (3μμ)
Μινωική – Αγ. Βαρβάρα
γηπ. Πανεπιστημίου: Αδαμάκης Α. Θ., Σφακιανάκης
Δ., Δασκαλάκης Ι. 
Κυριακή (3μμ)
Φαιστός - Μοίρες γηπ.
Βόρρων: Γρηγοράκης,
Τουρλουκάκη, Σφακιανάκης Μ. Μ. 
Ζαρός - Αλμυρός γηπ.
Ζαρού : Πατεμτζής, Δρακουλάκης, Ελευθεράκης 
ΑΟΤ- ΑΕΚ γηπ. Τυμπακίου: Γαρεφαλάκης Κ. Μ.,
Κυριακόπουλος, Τσαμπουράκης 
ΠΑΝΟΜ – Πόρος γηπ. Μαλίων: Βισκαδούρος Μ.,
Μαυραντωνάκης Α., Βισκαδούρος Α. 
Γόρτυς - Ρωμανός γηπ.
Αγ. Δέκα: Κώστας,  Παπαδάκης Μ., Κατσογιάννης 
Κυριακή (3.30μμ)
Τύλισος - Τριτωνία γηπ.
Τυλίσου: Μαυραντωνάκης
Ι., Καούρας, Μοχιανάκης 
Κυριακή (4μμ)
ΠΑΟΚ – Ανθεστίων γηπ.
Κρουσώνα: Ζερβάκης Ε. Γ.,
Μάτσας, Καρατζάς 
Α2 ΕΠΣΗ (21η αγ.)
Σάββατο (3μμ)
Ν. Εργοτέλη – Χερσόνησος γηπ. Εργοτέλη: Κυριακόπουλος,  Μαστορίδης Δ.,
Θέμελη 
Κυριακή (3μμ)
Ρούβας - Δίας γηπ. Αγ.
Βαρβάρας: Ξυπάκης,  Σφακιανάκης Δ., Φανουράκη 
ΟΦΑ – Κεραυνός γηπ. Αρκαλοχωρίου:  Σπινάκης,
Χριστουλάκης, Μαστορίδης
Δ. 
Αθλόπολις - ΑΟΚ γηπ.
Αγ. Μύρωνα: Παπαδάκης
Φ., Ρεμιδιανάκης, Μισάι 
Ασήμι - Ελπίδες γηπ.
Ασημίου: Μπαλίδης,  Ζιούτος,  Μπλαβάκης 
Γούβες – Μαραθώνας
γηπ. Χερσονήσου: Βασάκης Γ. Ε., Κασαπάκης, Χανιωτάκης 
Β΄ ΕΠΣΗ (18η αγ.)
Α’ Όμιλος
Σάββατο (3μμ)
Δωριέας – Ν. Μινωικής
γηπ. Καστελίου: Χριστουλάκης,  Κατσογιάννης, Σιγανού 
Ερμής – Εθνικός γηπ.

Ελιάς: Ψαρράς,  Δρακωνάκης,  Σταυράκης 
Βόνη - Δόξα Ηρ. γηπ.  Αγ.
Παρασκιών: Αδαμάκης Ζ.
Θ., Τουρλουκάκη,  Μερκουλίδης Ν. 
Κυριακή (12μ)
Ποσειδώνας - Γαρίπα
γηπ. Πανεπιστημίου: Παπαδοσπυριδάκης,  Σταυράκης,
Κλαμπατσέας 
Κυριακή (3μμ)
Μοχός - Πήγασος γηπ.
Μοχού: Αδαμάκης Ζ. Θ.,
Ψαρράς,  Σαρόγλου
Β’ Όμιλος
Σάββατο (3μμ)
Ραύκος - Παλιανή 2008
γηπ. Αγ. Μύρωνα: Φερετζάκης,  Περτσελάκης,  Σίσκος 
Πυργιώτισσα – Ν. Αλμυρού γηπ. Τυμπακίου: Συναδινάκης,  Φανουράκη,
Μπεκιράκης 
Δειλινά – Μεταξοχώρι
γηπ. ΕΓΟΗ: Χαραλαμπάκης,
Πατεμτζής,  Μαθιουδάκης  
Σάββατο (4μμ)
Χείμαρος - Θέρισος 1978
γηπ. Αγ. Δέκα: Ελευθεράκης, Βισκαδούρος Μ., Δρακουλάκης  
Κυριακή (11πμ)ΕΓΟΗ –
Ασίτες γηπ. ΕΓΟΗ: Ρεμιδιανάκης,  Παπαδάκης Φ.,
Μισάι 
Κυριακή (12μ)
Αγ. Δημήτριος - ΟΦΑΜ
γηπ. Αλμυρού: Μάτσας,
Ζερβάκης Ε. Γ., Καρατζάς
Γ΄ ΕΠΣΗ (15η αγ.)
Σάββατο (3μμ)
Αετός Αν. – Κουνάβοι
γηπ.  Ανωγείων: Βασάκης
Γ.Ε., Μαυρουδής Δ., Βισκαδούρος Δ.
Ροδιά – Τηγανίτης γηπ.
Καλεσών: Μπλαβάκης,
Σπινάκης,  Κώστας 
Κυριακή (11πμ)
Μαρτινέγκο - Γιούχτας
2010 γηπ. Εργοτέλη:
Ψαρράς,  Αδαμάκης Ζ. Θ.,
Σαρόγλου 
Κυριακή (12μ)
Αλόγο Μαλ.- Πατούχας
γηπ. Τυλίσου: Μοχιανάκης,
Μαυραντωνάκης Ι., Καούρας 
Κυριακή (3μμ)
Κόροιβος - Ίνι γηπ. Αγ.
Παρασκιών: Χναράκης,
Παπαδοσπυριδάκης,  Φαρσάρης.