ΣΕΛΙΔΕΣ 6-7

ΣΕΛΙΔA 21

Τελευταία νέα από την εφημερίδα
  • Κύπελλο Ηλείας: Στον τελικό ο ΠΑΟΒ, 3-0 τον Αστέρα
    Ο ΠΑΟ Βάρδας νίκησε στον επαναληπτικό ημιτελικό Κυπέλλου Ηλείας τον Αστέρα Αμαλιάδας με 3-0 στο «Γρ. Καλάκος» και προκρίθηκε στον τελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Θύελλα Καταραχίου Πύργου. Ο Σπανός στο 15΄ με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΒ. Στο 35΄ οι Αμαλιαδίτες ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου, σε μπαλιά που επιχείρησε ο Μπατζακόπουλος. Στο 55΄ ο Μπελιάρντι με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 και στο 63΄ ο Σπανός ξανά, με σουτ από δεξιά μέσα στην περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 3-0. ΠΑΟΒ: Μ. Τσεκούρας, Διονυσόπουλος (60΄ Κάρδαρη�
  • Α΄ Κατηγορία: Στο κόλπο του τίτλου ο Ηλειακός, 2-0 τον Ξενοφώντα
    Ο Ηλειακός νίκησε 2-0 τον Ξενοφώντα στα Λεχαινά, έσπασε το αήττητο της ομάδας των Κρεστένων και είναι στο κόλπο της κατάκτησης του πρωταθλήματος, καθώς οδήγησε τη σειρά των τελικών σε  τρίτο παιχνίδι στην Κρέστενα την προσεχή Κυριακή. Εκεί, ο Ξενοφών χρειάζεται έστω την ισοπαλία για να στεφθεί πρωταθλητής και ο Ηλειακός μόνο νίκη. Η επικράτηση των «γαλάζιων» στα Λεχαινά ήταν δίκαιη, καθώς εμφανίστηκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και σκόραραν δύο γκολ, στις αρχές κάθε ημιχρόνου.  Στο 10΄ ο Ηλειακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γαλανόπουλου και ο Θανάσης Αντ
  • Elite League: Ήττα Κοροίβου στη Ν. Σμύρνη στο πρώτο ματς των πλέι-οφ
    Ο Κόροιβος ηττήθηκε 88-75 από τον Μίλωνα στη Ν. Σμύρνη στο πρώτο ματς των πλέι-οφ και πλέον η πρόκριση στο Final-4 δυσκόλεψε πάρα πολύ καθώς ο Μίλωνας είναι στο 3-0 και θέλει μία νίκη ακόμα (η σειρά κρίνεται στις 4 νίκες). O Κόροιβος, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Δερμιτζάκη, βρέθηκε να κυνηγάει από την αρχή στο σκορ (20-5 στο 6΄) και στο ημίχρονο ήταν πίσω με 14 πόντους (48-34). Στη γ΄ περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 26 πόντους (64-38) στο 26΄ και το 30λεπτο έκλεισε στο +19 (69-50) για την ομάδα της Ν. Σμύρνης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κόροιβος μείωσε μέχρι τους 11 πόντους
  • Πλέι-άουτ: Νίκη παραμονής το Σκουροχώρι, 1-0 τον Πήγασο
    Ο ψυχωμένος Λ. Αστέρας Σκουροχωρίου διπλασίασε τις νίκες του στα πλέι-άουτ με αντίπαλο τον Πήγασο Πρασίνου, δείχνοντας πως αξίζει την παραμονή. Τον κέρδισε 1-0 και στο Σκουροχώρι, στο δεύτερο ματς των πλέι-άουτ και παρέμεινε στην Α΄ Κατηγορία Ηλείας, σε αντίθεση με τον Πήγασο που υποβιβάστηκε στην Β΄ Κατηγορία, ακολουθώντας τον Απόλλωνα Ν. Φιγαλείας. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε στο 79΄ ο νεοεισελθών Γιώργος Νικολόπουλος με εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Λ. Αστέρας: Βυθούλκας, Τσουραμάνης, Σταματελάτος, Ντ. Κύτταρης, Βασιλακόπουλος (
  • Διονύσης Καλαματιανός: «Αξιοπρέπεια στην εργασία, αξιοπρέπεια στη ζωή»
    Σημεία από την ομιλία του Κοινοβουλευτικού Εκπροσώπου και Τομεάρχη Παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Διονύση Καλαματιανού, στην Ολομέλεια της Βουλής, στη συζήτηση σχεδίου νόμου του Υπουργείου Πολιτισμού Για την πανελλαδική γενική απεργία με βασικό αίτημα την καταπολέμηση της ακρίβειας, ο Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ επισήμανε ότι οι ακραίες ανατιμήσεις και η αισχροκέρδεια έχουν μετατραπεί σε εφιάλτη για τον ελληνικό λαό. «Σήμερα σε όλη τη χώρα, εργαζόμενοι και συνταξιούχοι κινητοποιούνται και συμμετέχουν στις απεργιακές κινητοποιήσεις. �